Skip to main content

Fyzika

Projekty BOINC so zameraním na fyziku.

 

Test4Theory

Zameranie projektu:
Fáza projektu:

Test4Theory je testovací projekt pre platformu LHC@home 2.0. Jeho cieľom je ukázať možnosti systémov CernVM a BOINCVM, vyvinutých v CERN-e, na prepojenie výpočtového výkonu dobrovoľníkov pre simulácie rôznych fyzikálnych javov.

Prvé fyzikálne aplikácie využívajú technológiu virtuálnych mašín, ktoré umožňujú dobrovoľníkom podieľať sa na zložitých výpočtoch slúžiacich na výskum základných elementárnych častíc v urýchľovači LHC.

 

 

eOn

Projekt:
Zameranie projektu:
Fáza projektu:

Bežným problémom v teoretickej fyzike, fyzike kondenzovaných látok a materiálovom výskume je výpočet vývoja systémov v atomárnej mierke, v ktorých dochádza napríklad ku chemickým reakciám, a/alebo difúzii. Takéto javy trvajú rádovo niekoľko milisekúnd až dní, preto by na priame simulácie, alebo na sledovanie každého pohybu atómov pomocou klasickej molekulárnej dynamiky bol potrebný extrémne obrovský výpočtový výkon. Na pozorovanie takejto udalosti by bol potrebný výpočet, trvajúci na najrýchlejšom počítači sveta niekoľko rokov. Tradičná molekulárna dynamika je preto pre tieto výpočty nevhodná, a používajú sa metódy LTD (Long Term Dynamics).

World Community Grid

Fáza projektu:

Tento projekt je súborným názvom pre viacero projektov, do ktorých sa môžete zapojiť nastavením v profile na stránke WCG.

Aktívne projekty

  • Africa Rainfall Project sa zaoberá simuláciou lokálnych dažďových búrok v subsaharskej Afrike. Výsledky simulácií pomôžu vedcom  porozumieť vzniku týchto búrok a vylepšiť modely predpovedania počasia, čo môže viesť k presnejším odhadom zrážok v subsaharskej Afrike. To by zase poľnohospodárom mohlo poskytnúť včasnejšie informácie o tom kedy zasadiť, pomôcť získať poistenie a ľahšie sa vysporiadať s následkami klimatických zmien.
  • Microbiome Immunity Project skúma fyzickú štruktúru (tvar) proteínových molekúl kódovaných génmi baktérií, žijúcich v a na povrchu ľudského organizmu. Cieľom takéhoto výskumu je lepšie pochopiť vplyv rôznych baktérií na vznik rôznych chorôb,  napr. cukrovky 1. typu, Crohnovej choroby, a ulceróznej kolitídy.
  • Projekt Smash Children Cancer simuluje milióny virtuálnych vedeckých experimentov, s cielom nájsť vhodné molekuly, pomocou ktorých by bolo možné kontrolovať cieľové molekuly vyskytujúce sa v rakovinových bunkách. Vhodní kandidáti sa podrobia ďalšiemu detailnému výskumu pri vývoji liekov proti rakovne.
  • Baktéria spôsobujúca tuberkulózu používa rôzne obranné mechanizmy, pomocou ktorých si vytvára rezistenciu voči dnes existujúcim liekom. Projekt Help Stop TB simuluje správanie molekúl využitých v týchto mechanizmoch, s cieľom lepšie porozumieť ako tieto molekuly pomáhajú baktérii chrániť sa proti existujúcim liekom.
  • Projekt FightAIDS@Home - Phase 2 využíva výsledky  projektu FightAIDS@Home pri hľadaní vhodnej liečby vírusu HIV. Vo fáze 2 sa používaju iné simulácie ako vo fáze 1, s cieľom potvrdiť, resp. vyvrátiť kandidátov nájdených počas prvej fázy projektu.
  • Mapping Cancer Markers. Markery sú unikátne chemické indikátory, pomocou ktorých lekári vedia určiť či človek má konkrétny typ rakoviny, a v akom štádiu. Projekt MCM sa snaží identifikovať rôzne markery, ktoré súvisia s rôznymi typmi rakoviny. Výskum v tejto oblasti nám umožní skoršiu diagnostiku ochorenia a možnosť vhodne upraviť liečbu konkrétneho pacienta na základe jeho genetického profilu.

 

BRaTS@Home

Projekt:
Zameranie projektu:
Podporované platformy:
Fáza projektu:

Projekt bol ukončený v roku 2010.

BRaTS@Home bol projekt, ktorý sa zaoberal simuláciou ohybu svetla vplyvom hmotného objektu (viď. gravitačná šošovka). Hmotným objektom v týchto simuláciách je tmavá hmota. Cieľom simulácií bolo lepšie pochopenie halo tvarov tmavej hmoty.

Krátky popis projektu

Výsledky simulácií

yoyo@home

Projekt:
Zameranie projektu:
Fáza projektu:

Projekt yoyo@home umožňuje niekoľkým ďalším už existujúcim distribuovaným projektom ich začlenenie do frameworku BOINC pomocou BOINC wrapper technológie.

SZTAKI Desktop Grid

Zameranie projektu:
Fáza projektu:

SZTAKI Desktop Grid je architektúra otvorená výpočtom, ktoré môžu využívať vedci zaoberajúci sa rôznymi problémami, v súčasnosti však prevádzkuje len dva výskumné projekty.

LHC@home

Projekt:
Zameranie projektu:
Podporované platformy:
Fáza projektu:

LHC@home je projekt zameraný na asistenciu vo výskume vysokoenergetických častíc vo veľkom hadrónovom urýchľovači (Large Hydron Collider). Projekt v súčasnosti využíva dva programy pre platformu BOINC. Program SixTrack simuluje dráhu 60 častíc v časovom rozsahu približne 10 sekúnd (za tento čas častice prejdú 27 kilometrovú dráhu tunela stotisíc až milión krát).

Magnetism@home

Projekt:
Zameranie projektu:
Podporované platformy:
Fáza projektu:

Magnetism@home sa zaoberal výskumom rovnovážnych, metastabilných a prechodných magnetizačných modelov (hlavne v nanometrických magnetických prvkoch a ich poliach, iné systémy môžu byť predmetom výskumu v budúcnosti).

Projekt bol súčasťou výskumu Doneckého inštitútu fyziky a technológie, momentálne je pozastavený na neurčito.

 

Cosmology@Home

Projekt:
Zameranie projektu:
Podporované platformy:
Fáza projektu:

Úlohou projektu Cosmology@Home je nájsť taký kozmologický model, ktorý najlepšie popisuje vesmír okolo nás a nájsť taký rozsah modelov, ktoré súhlasia s dostupnými dátami v oblasti astrofyziky a časticovej fyziky.

Ako tento cieľ dosiahnuť? Účastníci spočítajú pozorovateľné predpovede miliónov teoretických modelov s rôznymi vstupnými parametrami. Výsledky získané pomocou týchto modelov budú porovnané s dostupnými informáciami o vesmíre, ktoré sme získali pozorovaním. 

Leiden Classical

Zameranie projektu:
Fáza projektu:

Projekt sa zaoberá počítaním dynamických modelov vody a iných tekutín (bután). Modely skúmaju štruktúru a vlastnosti tekutiny na molekulárnej úrovni (správanie, trajektórie a interakcie molekúl) za určitých podmienok.

Leiden Classical beží na univerzite v Leidene na katedre Teoretickej Chémie. Tamojší študenti už zrealizovali niekoľko zaujímavých projektov.

Leiden Classical je zaujímavý tým, že jeho výpočtový potenciál môže využiť ktokoľvek. Akýkoľvek študent, vedec alebo ktokoľvek kto sa zaujíma o danú problematiku má možnosť zadefinovať a zrealizovať svoj vlastný výpočet pomocou Leiden Classical.

Syndikovať obsah