Skip to main content

Biológia

Projekty BOINC so zameraním na biológiu.

 

Neurona@Home

Projekt:
Zameranie projektu:
Podporované platformy:
Fáza projektu:

Projekt Neurona@Home sa zaoberal simuláciou správania sa veľkej množiny bunkových automatov neurónov, zapojených v zložitej sieti.

Tento projekt simulácie mozgu nám umožní pochopiť:

  • Výskyt mozgových oscilácií ako formu kolektívneho budenia mozgových neurónov
  • Účinnosť neurónových sietí ako diskriminant zariadení
  • Úlohu sieťovej štruktúry mozgu pri spracovaní informácií

 

Projekt je ukončený, momentálne prebieha analýza a spracovanie výsledkov.

Correlizer

Projekt:
Zameranie projektu:
Podporované platformy:
Fáza projektu:

Genóm je v modernej molekulárnej biológii a genetike nositeľom genetickej informácie organizmu. Sekvenčné usporiadanie genómov, napríklad vzťahy medzi vzdialenými bázovými pármi a oblasťami v rámci sekvencie, a ich napojenie na trojrozmerné usporiadanie genómu, je ešte z veľkej časti nevyriešený problém.

Cieľom projektu Correlizer je tieto záhady objasniť a položiť tak základy umožňujúce lepšiu diagnostiku a liečenie rôznych chorôb.

Projekt beží pod záštitou Erasmus Computing Grid a podporujú ho mnohé inštitúcie a konzorciá.

World Community Grid

Fáza projektu:

Tento projekt je súborným názvom pre viacero projektov, do ktorých sa môžete zapojiť nastavením v profile na stránke WCG.

Aktívne projekty

  • Africa Rainfall Project sa zaoberá simuláciou lokálnych dažďových búrok v subsaharskej Afrike. Výsledky simulácií pomôžu vedcom  porozumieť vzniku týchto búrok a vylepšiť modely predpovedania počasia, čo môže viesť k presnejším odhadom zrážok v subsaharskej Afrike. To by zase poľnohospodárom mohlo poskytnúť včasnejšie informácie o tom kedy zasadiť, pomôcť získať poistenie a ľahšie sa vysporiadať s následkami klimatických zmien.
  • Microbiome Immunity Project skúma fyzickú štruktúru (tvar) proteínových molekúl kódovaných génmi baktérií, žijúcich v a na povrchu ľudského organizmu. Cieľom takéhoto výskumu je lepšie pochopiť vplyv rôznych baktérií na vznik rôznych chorôb,  napr. cukrovky 1. typu, Crohnovej choroby, a ulceróznej kolitídy.
  • Projekt Smash Children Cancer simuluje milióny virtuálnych vedeckých experimentov, s cielom nájsť vhodné molekuly, pomocou ktorých by bolo možné kontrolovať cieľové molekuly vyskytujúce sa v rakovinových bunkách. Vhodní kandidáti sa podrobia ďalšiemu detailnému výskumu pri vývoji liekov proti rakovne.
  • Baktéria spôsobujúca tuberkulózu používa rôzne obranné mechanizmy, pomocou ktorých si vytvára rezistenciu voči dnes existujúcim liekom. Projekt Help Stop TB simuluje správanie molekúl využitých v týchto mechanizmoch, s cieľom lepšie porozumieť ako tieto molekuly pomáhajú baktérii chrániť sa proti existujúcim liekom.
  • Projekt FightAIDS@Home - Phase 2 využíva výsledky  projektu FightAIDS@Home pri hľadaní vhodnej liečby vírusu HIV. Vo fáze 2 sa používaju iné simulácie ako vo fáze 1, s cieľom potvrdiť, resp. vyvrátiť kandidátov nájdených počas prvej fázy projektu.
  • Mapping Cancer Markers. Markery sú unikátne chemické indikátory, pomocou ktorých lekári vedia určiť či človek má konkrétny typ rakoviny, a v akom štádiu. Projekt MCM sa snaží identifikovať rôzne markery, ktoré súvisia s rôznymi typmi rakoviny. Výskum v tejto oblasti nám umožní skoršiu diagnostiku ochorenia a možnosť vhodne upraviť liečbu konkrétneho pacienta na základe jeho genetického profilu.

 

yoyo@home

Projekt:
Zameranie projektu:
Fáza projektu:

Projekt yoyo@home umožňuje niekoľkým ďalším už existujúcim distribuovaným projektom ich začlenenie do frameworku BOINC pomocou BOINC wrapper technológie.

Superlink@Technion

Zameranie projektu:
Fáza projektu:

Superlink@Technion hľadá gény, ktoré môžu vyvolávať niektoré choroby ako napríklad cukrovku, vysoký krvný tlak, nádory, schizofréniu a mnoho ostatných. Program vykonáva analýzu genetického prepojenia týchto chorôb, čo je vlastne štatistická metóda používaná na pridružovanie účelu génu s jeho umiestnením na chromozóme. Bežne sa používa na detekciu mutovaných génov spôsobujúcich rôzne nemoci.

Malariacontrol.net

Zameranie projektu:
Fáza projektu:

Malariacontrol.net sa zaoberá simuláciou prenosu a zdravotných následkov malárie. Informácie získané týmto výskumom môžu byť využité na plánovanie distribúcie sietí proti komárom, liekov a nových vakcín proti tejto chorobe. Program vyvinutý Švajčiarskym inštitútom pre tropické ochorenia berie do úvahy charakteristiku ochorenia, krátkodobé a dlhodobé dôsledky liečby, ako aj vzájomné závislosti medzi nosičmi choroby a zdravými osobami v populácii.

Predictor@home

Projekt:
Zameranie projektu:
Podporované platformy:
Fáza projektu:

Predictor@home sa zaoberá predpovedaním štruktúry bielkovín z ich sekvencií. Práca je zameraná na testovanie a overovanie nových algoritmov a rôznych metód predpovedania bielkovinnej štruktúry. Tento projekt si vyslúžil kritiku od mnohých BOINC užívateľov pre mazanie kritických príspevkov na fóre projektu a dokonca zmazanie užívateľských účtov z neznámych príčin. Táto cenzúra nasmerovaná proti ľuďom, ktorí sa pýtali na smerovanie projektu, spolu s neistotou okolo zneužívania projektu na komerčný prospech vyvolali hromadný úbytok členov a nakoniec pozastavenie prevádzky.

The Lattice Project

Zameranie projektu:
Fáza projektu:

Lattice projekt je súborom viacerých menších výskumných projektov zastrešených Laboratóriom molekulárnej evolúcie na Marylandskej Univerzite. Vedci podieľajúci sa na výskume vytvorili množstvo rôznych projektov zaoberajúcich sa hlavne štúdiom príbuznosti rozličných organizmov. Väčšina z 23 súčasných projektov bola portovaná pre platformu BOINC buď s pomocou wrappera, alebo ako natívna BOINC aplikácia.

GPUGRID

Projekt:
Zameranie projektu:
Fáza projektu:

GPUGRID sa orientuje na celoatomárne vysokokapacitné dynamické molekulárne simulácie. Vysoký výpočtový výkon sa používa na výpočet voľnej energie pre interakcie medzi rôznymi bielkovinami, alebo bielkovinami a ich ligandami. Projekt zlepšuje celkové porozumenie molekulárnych interakcií a poskytuje možnosť presného virtuálneho overovania.

MindModeling@Home

Zameranie projektu:
Podporované platformy:
Fáza projektu:

Tento projekt sa zaoberá modelovaním a lepším spoznaním ľudskej mysle. Cieľom projektu je vysvetliť kognitívne mechanizmy a procesy umožňujúce modernému človeku napríklad učiť sa. Projekt vznikol v Cognitive Engineering Research Institute. 

 

Syndikovať obsah