Skip to main content
Kategórie:

Rovnako ako modelovanie západu USA a južnej Afriky, tento zbrusu nový "weatherathome" experiment vráti výsledky pre európsky región. Vedci z Oxford University a Met. Office budú  medzi prvými analyzovať výsledky vrátené pre tento región. Vedci a špecialisti na dopady klimatických zmien z University of Edinburgh a University of Leeds budú tiež zapojení do skúmania výsledkov. Výsledky budú voľne dostupné každému, kto bude chcieť skúmať dopady zmien počasia a klímy v tomto regióne.

Nasledujúce obrázky ukazujú príklady informácií, ktoré budú zozbierané pomocou "weatherathome" experimentu európskeho regiónu.

 

Obrázok nižšie ukazuje oblačnú pokrývku nad Európou, nielen blízko povrchu, ale tiež v rôznych iných hladinách. Jasne viditeľný je dlhý pás oblačnosti, tiahnuci sa približne sever - juh od Islandu dolu až po severné Taliansko. (marpes hovorí, že sa jedná o oblačnosť studeného frontu, pred ktorým od severu do strednej Európy siaha menej výrazná oblasť oblačnosti teplého frontu. )

oblačnosť

 

Zodpovedajúca mapa dažďových a snehových zrážok (nižšie) ukazuje, že toto dlhé oblačné pásmo prináša podstatné zrážky, ktoré sú najsilnejšie niekde v oblasti Paríža.

zrážky

 

Mapa prízemného tlaku vzduchu nižšie odhaľuje systém nízkeho tlaku v Severnom Atlantiku, ktorý je príznačný pre systém spojený s brázdou nízkeho tlaku, ktorý väčšinou prináša počasie charakteristické pre Britániu. Ten nasleduje po systéme vysokého tlaku vzduchu, ktorý môžeme vidieť presúvajúci sa preč smerom k východnej Škandinávii. Obyčajne môžeme vidieť oblasť vysokého tlaku vzduchu ponad Španielskom, Stredomorím a severnou Afrikou.

tlak vzduchu

 

Tento záverečný obrázok ukazuje povrchovú teplotu v regióne. Pre tento konkrétny decembrový deň môžeme jasne vidieť teplé Stredomorie, kontrastujúce so všeobecne chladnejším zemským povrchom. Najväčšie zmeny teploty sa vyskytujú v smere zhruba západ - východ naprieč rozmiestnením pásu oblačnosti a silných zrážok, naznačujúc, že táto oblačnosť a zrážky sú najpravdepodobnejšie spojené s poveternostným frontom.

teplota

 

Zdroj: projektové stránky CPDN