Skip to main content

World Community Grid

Fáza projektu:

Tento projekt je súborným názvom pre viacero projektov, do ktorých sa môžete zapojiť nastavením v profile na stránke WCG.

Aktívne projekty

 • The Clean Energy Project - fáza 2. Cieľom projektu je nájsť nové vhodné materiály pre novú generáciu solárnych panelov a neskôr i zariadení na uloženie energie. Projekt je aktívny od 28. júna 2010.
 • FightAIDS@Home predpovedá funkciu rôznych liekov a farmaceutík, ktoré by sa mohli využiť na blokovanie receptorov známych štruktúr vyskytujúcich sa pri tejto chorobe. Projekt bol spustený 21. novembra 2005.
 • Mapping Cancer Markers. Markery sú unikátne chemické indikátory, pomocou ktorých lekári vedia určiť či človek má konkrétny typ rakoviny, a v akom štádiu. Projekt MCM sa snaží identifikovať rôzne markery, ktoré súvisia s rôznymi typmi rakoviny. Výskum v tejto oblasti nám umožní skoršiu diagnostiku ochorenia a možnosť vhodne upraviť liečbu konkrétneho pacienta na základe jeho genetického profilu.
 • Ebola je smrteľný vírus zabíjajúci až 90% infikovaných pacientov. Pomocou projektu Outsmart Ebola Together môžete vedcom pomôcť nájsť účinný liek proti tejto pliage.
 • Projekt Uncovering Genome Mysteries má za cieľ podrobnú analýzu 200 miliónov génov rôznych živočíšnych foriem: napríklad chalúh z pobrežia Austrálie, alebo mikróbov z vôd rieky Amazon.

 

Prerušené projekty:

projekty, ktoré majú jednotky k dispozícii veľmi nepravidelne

 • Computing for Clean Water skúma na molekulárnej úrovni prietok vody cez rôzne materiály. Tento výskum má napomôcť pri vývoji nových, efektívnejších, nízkonákladových vodných filtrov budúcnosti.
 • Help Fight Childhood Cancer sa venuje výskumu jedného z najčastejších nádorov u detí, neuroblastómu, a hľadá liek na znefunkčnenie proteínov podieľajúcich sa na vzniku tejto choroby. Projekt bol spustený 13. marca 2009.
 • Choroba Schistosomóza, ktorú spôsobuje parazitický červ, ročne zabije 200 tisíc ľudí, viac ako 207 miliónov je nakazených. Dostupné lieky nie sú dostatočne účinné, navyše sa objavujú dôkazy, že červ Schistosomóza sa voči týmto liekom môže stať rezistentným. Cieľom projektu Say No To Schistosoma je preto nájsť novú účinnú látku, ktorá by ľudstvu pomohla v boji proti tomuto parazitovi. Projekt je zastrešený univerzitou v Brazílskom Belo Horizonte.
 • Beta Testing, projekt slúžiaci na testovanie a odladenie nových aplikácií pre ostané projekty.

 

Ukončené projekty:

 • Nutritious Rice for the World skúmal genotypy viacerých odrôd ryže. Presné poznanie genetického významu jej jednotlivých druhov môže v budúcnosti zvýšiť úrodu tejto plodiny na svete. Projekt bol ukončený 10. apríla 2010.
 • Influenza Antiviral Drugs Search - cieľom projektu bolo nájsť liek, ktorý by bol chopný zastaviť šírenie chrípkovej infekcie v ľudskom organizme. Projekt bol ukončený 24. októbra 2009. 
 • Discovering Dengue Drugs Together, predchodca fázy 2, ukončený 11. augusta 2009
 • African Climate@Home - fáza 1. Cieľom projektu bolo vytvoriť presnejšie klimatické modely pre určité regióny Afriky. Výsledky poslúžia ako základ pre lepšie pochopenie klimatických zmien v blízkej budúcnosti, takže vedci budú môcť navrhnúť a implementovať opatrenia na zníženie negatívneho dosahu týchto klimatických zmien. Projekt bol ukončený 27. júna 2008.
 • The Clean Energy Project, predchodca 2. fázy
 • Help Cure Muscular Dysctrophy , predchodca 2. fázy
 • Projekt Genome Comparison mal za úlohu vykonať kompletné porovnanie všetkých predpovedaných proteínových sekvencií. Získané údaje - podobnostné ukazovatele - budú použité na vytvorenie kompletnej databázy, ktorá poslúži biológom ako zdroj cenných dát. 
 • Help Defeat Cancer, predchodca projektu Help Conquer Cancer
 • Human Proteome Folding, predchodca fázy 2
 • Discovering Dengue Drugs - Together - fáza 2  pomáha nájsť vhodné lieky proti chorobám ako Horúčka Dengue, Hepatitída typu C, Žltá zimnica, a podobným vírusovým ochoreniam.
 • Projekt Computing for Sustainable Water sa zaoberal štúdiom vplyvu ľudskej činnosti na povodia riek, s cieľom lepšie pochopiť aktivity vedúce k udržaniu a obnove týchto dôležitých vodných zdrojov. Vedecká aplikácia simuluje činnosť ľudí v oblasti Chesapeake Bay v USA. Výskumníci dúfajú, že získané poznatky budú môcť aplikovať globálne i na iné regióny, ktoré taktiež zápasia s úlohami ochrany a udržiavania vodných zdrojov.
 • Projekt Help Cure Musclular Dystrophy - fáza 2 bol zameraný na výskum proteínov podieľajúcich sa na neurosvalových ochoreniach.
 • Human Proteome Folding - fáza 2 hľadal presnejšie štruktúry ľudských prirodzených a patologických bielkovín, pričom využíval a vylepšoval poznatky dosiahnuté projektom Rosetta@Home
 • Help Conquer Cancer sa zameriaval na zlepšenie výsledkov proteínovej kryštalografie pri výskume štruktúry bielkovín rôznych nádorov. 
 • Cieľom projektu Go Fight Against Malaria bolo nájsť vhodnú látku, ktorá by sa dala použiť na vývoj liekov proti rezistentným formám malárie. Pomocou počítačových simulácií, ktoré skúmajú interakcie medzi miliónmi chemických substancií a určitými konkrétnymi proteínmi, sa vedci snažili nájsť takú kombináciu látok, ktorá bude mať schopnosť maláriu eliminovať.
 •  Projekt Drug Search for Leishmaniasis sa snaží nájsť vhodnú chemickú substanciu, ktorá by sa dala použiť na vývoj liekov pre tropickú infekčnú chorobu prenášanú parazitom Lesihmania.

Systémové nároky:

Veľkosť operačnej pamäte, veľkosť diskového priestoru, operačný systém
Projekt Operačná pamäť Diskový priestor Operačný systém
FightAIDS@Home - Autodock 250 MB 100 MB Windows, Mac,Linux
FightAIDS@Home - VINA 250 MB 50 MB Windows, Mac, Linux, Android
Mapping Cancer Markers 400 MB 500 MB Windows, Mac, Linux
The Clean Energy Project - Phase 2 1,024 MB 2,048 MB Windows, Mac, Linux
Uncovering Genome Mysteries 1,024 MB 2,048 MB Windows, Mac, Linux
Outsmart Ebola Together 250 MB 50 MB Windows, Mac, Linux, Android

 

Nároky na dátový prenos
Projekt Prvotný Download Download / Jednotka Upload / Jednotka
FightAIDS@Home - Autodock 1.5 MB 0.1 MB 0.1 MB
FightAIDS@Home - VINA 2 MB 0.2 MB 0.1 MB
Mapping Cancer Markers 40 MB 0.1 MB 3 MB
The Clean Energy Project - Phase 2 200 MB 0.1 MB 20 - 80 MB
Uncovering Genome Mysteries 10 MB 10 MB 5 MB
Outsmart Ebola Together 2 MB 0.2 MB 0.1 MB

 

Zaujímavosťou v tomto projekte je udeľovanie odznakov za určitý počet hodín odpracovaných na konkrétnom pod-projekte. Získanie odznaku teda môže byť motiváciou i pre účastníkov disponujúcim slabším hardvérom, keďže pri ohodnotení podľa času stráveného na projekte sa stierajú rozdiely medzi výkonnými a slabšími počítačmi.

V súčasnosti sa v každom projekte udeľuje 7 odznakov rôznych farieb:

 • bronzový - 14 dní
 • strieborný - 45 dní
 • zlatý - 90 dní
 • rubínový - 180 dní
 • smaragdový - 1 rok
 • zafírový - 2 roky
 • diamantový - viac ako 5 rokov

 

Diamantový odznak navyše zobrazuje aj dosiahnuté jubileum: 5, 10, 20 rokov... 

Výnimkou bol projekt AfricanClimate@Home, v ktorom bolo potrebné na získanie bronzového odznaku odpracovať jeden deň, strieborného 7 dní, zlatého 30 dní, rubínového 45 dní, smaragdového 60 dní a zafírového 75 dní.

Všetky typy odznakov nájdete zobrazené v prehľade projektov, alebo na wiki.

 

 

Kvalitny projekt

Obrázok používateľa Duro Kotulic Bunta

Tieto projekty su po podrobnejsom prestudovani z vedeckeho hladiska velmi prinosne a na velmi dobrej urovni, a oplati sa im venovat CPU cas. Popri Rosetta@home, ktora doposial bola vysoko kvalitnym bioprojektom by som teda nazval WCG dalsim taznym konom distributed computing biovyskumu.

It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J. H. Poincaré, mathematician (1854-1912)]

 Vdaka za hodnotenie - na

 Vdaka za hodnotenie - na zakladne neho som sa zapojil pred par dnami do WCG.

Dlho som ich ignoroval, aj ked maju super stranky/FB profil.. Dovodom bola laxna az nulova interna propagacia WCG. To sposobovalo aj sposobuje negativny dojem, ze vedia, co sa skutocne rata popri serioznych prjektoch a teda to nechcu moc tlacit do svojich internych prostredi. Kazdy ntb/PC v IBM ma v standarnej instalaci obsiahnuty WCG. Bohuzial je to ten ich soft a uprimne povedane - ten je naozaj hrozny. Preto mnoho zamestnancov soft hned vypol.

Ked uz IBMka dala prachy a nemale usilie do samotneho vzniku WCG, preco nerataju hlavne ich zamestnanci? Chapem ze booky si odkupuju a ked sa kazdy den pocas 4r na booku rata WCG, tak po odkupeni moze doska/napajanie odist po 1-2r. Kazdy chce aby mu book vydrzal co najdlhsie, aj ked je odkupna cena len symbolicka. Ked sa vsak zamyslim, ze tie 4roky su ntb/PC majetkom IBM, tak by tato skutocnost mala byt uplne irelevantna a penetracia WCG velmi vysoka (70-80%).

Spotreba bookov je skutocne v pohode, takze aj pri takych velkych poctoch by zvysene naklady na el. energiu mali byt unosne (aj tak sa odpisuju)

Fasuju top modely (T/X rady) notebookov, kde je chladenie na spickovej urovni (osobna skusenost) a teda obava z hromadneho zlyhavania HW je tiez na min.urovni.

Pride mi to take zvlastne - na jednu stranu robi IBM velku propagandu v public oblasti, ale interne to maju na haku. Takisto je zvlastne, ze velke spolocnosti su neni zapojeni, aj ked podporuju financne prave projekty zamerane na tu istu oblast ako ma WCG. Ak by zacala IBM s takouto iniciativou, tka ma isto vyssie predpoklady na uspech, ako ked sa nejaky jednotlivec, alebo skupinka blaznov snazi prehovorit nejaku firmu. Ludia z IBMu s ktorymi som hovoril nemali o WCG ani sajn. O SW trochu vedeli, lebo s nim mali problemy, ale ziadne maily v zmysle EXISTUJE WCG, mame kvalitne projekty, dosiahli sme super vysledky a ideme dalej, zapojte sa, pri rocnych hodnotenia budete mat male bezvyznamne + a pod.. proste NIC..Na intranete sem tam nieco maleho, ale tiez velmi slabucko.. Ked som si pytal na marketingu cloveka z WCG pre CR/SR alebo vychodnu EU, tak sa mi dostalo odpovede ze: Co je WCG? :)

 

inak uz mam jeden strieborny a dva bronzove badge, tak snad ratam dobru vec :)

 

p.

Voľby prehliadania komentárov

Vyberte si, ako chcete zobrazovať komentáre a kliknite na "Uložiť zmeny".